İçeriğe geç

Geoip-bin ile, ip ve domainlerin ülkelerini öğrenme

İşiniz gereği, gün içinde çok fazla domain veya public ip ile karşılaşıp, çeşitli sepeblerden, sürekli hangi ülkelere ait olduklarını öğrenmeniz gerekebilir. Public adresin, hangi ülke ip bloğunda olduğu veya bir domain’in, hangi ülkede barındırıldığını öğrenmenin, birçok yöntemi mevcut. En yaygın kullanılan, maxmind.com, iplocation.net vb. siteler üzerinden sorgulama. Aşağıda benzer bir sorgulamanın sonucu mevcut.

iplocationnet1

İşletim sistemi olarak linux sürümlerinden birini sahipseniz, komut satırından geoiplookup ile public adreslerin, ülke bilgilerini öğrenebilirsiniz. Benim kullanacağım sistem xubuntu, diğer dağıtımlarda da benzer yöntem ile ilerleyebilirsiniz. Sorgulama için öncelikle geoip-bin paketinin kurulumunu yapmanız gerekiyor. Son derece küçük bir paket, yüklendikten sonra, direk kullanıma başlayabilirsinz.

xubuntu_geoiplookup1

xubuntu_geoiplookup2

Komutu çalıştırdığınızda, oturum parolanızı isteyecektir. Parola girişinden sonra, internet erişimi ve dns tarafında bir sorun yaşamazsanız, üstte ki mesajı almanız gerekir. Sorgulamaları altta bulunan örneklerdeki gibi, public adres veya domain ile yapmanız mümkün.

xubuntu_geoiplookup3

xubuntu_geoiplookup4

xubuntu_geoiplookup5

ssh ve telnet bağlantıları için, terminaliniz sürekli açık ve adres – ülke sorgulama ihtiyacınız var ise, geoiplookup işinizi görecektir.

Tarih:LinuxXubuntu

Bu yazı yorumlara kapalı.