İçeriğe geç

Ubuntu Ntfs Bölüme Yazma Sorunu ( Dual Boot )

Tek bir pc/notebook üzerinde ubuntu dağıtımlarından birini Microsoft windows ile birlikte kullanıyorsanız (Dual Boot), ntfs bölüm/parititon tarafında veri yazma sorunları yaşayabilirsiniz. Özellikle windows 8/10 ile daha da artan arka plan çalışmaları ( update/index vb. ) ve devamında fast startup/hızlı başlangıç bu soruna sebep olmakta.

Kısaca bakacak olursak, windows 10 tarafında olan işinizi bitirerek, yeniden başlattınız veya kapattınız. Devamında grub üzerinden ubuntu’ya döndünüz. Basit bir işlem adımında, örneğin dosya kopyalama veya düzenleme işlemini ntfs bölümünde gerçekleştirmek istediğinizde, yazma hakkınızın olmadığını göreceksiniz.

Windows tarafında bulunan fast startup, en basit hali ile sistemin son halini bir dosyaya yazarak, sonraki açılışta daha hızlı oturum açılmasını sağlamaktadır. Bu seçenek aktif olduğu takdirde, ubuntu tarafında ntfs bölümlerde yazma yetkisi sağlanamaz.

İlk yapmamız gereken, windows güç ayarlarını düzenlemek.

ubntfs_pm1

ubntfs_pm2

İkinci adım olarak, ilgili ntfs bölümü üzerinde chkdsk uygulanmalı. Windows cmd/komut satırını yönetici olarak çalıştırıp, sistemi yeniden başlatın. Artık grub üzerinden ubuntu ile oturum açarak, yazma sorunun ortadan kalktığını görebilirsiniz. 🙂

Komut : chkdsk /f ilgili bölüm ismi ( chkdsk /f d: )

Tarih:Uncategorized

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir